Historie Riegrovy 51

Týna Mokráčková
Týna Mokráčková
20.04.2021

Možná vás při pohledu na budovu Riegrovy 51 nenapadne, jak bohatou historii má a kolik příběhů se v ní odehrálo. Pojďme se vrátit o nějaký ten rok zpátky a prozkoumat ji trochu podrobněji.

 

Odkud přišla rodina Požárků

Píše se rok 1870. Václavovi Požárkovi je pouhých 23 let a ve Volyni zakládá svůj konfekční podnik. Už v tak raném věku přijímá zakázky a našívá do nich své jméno.

O 19 let později přijme pozvání do Českých Budějovic, kde jako český živnostník zakládá svůj závod. Stránky novin začínají plnit inzeráty vychvalující jeho produkty a rodinný podnik je na vzestupu.

Prosperující firmu přebírá v roce 1907 jeden ze synů – Václav Požárek II. Když v roce 1911 jeho otec umírá, rozhodne se pro investici “do vlastního” a stěhuje svou ženu Františku i se dvěma syny (Václavem a Zdeňkem) do domu na adrese Hradební 291/16. Nahoře rodina žije a dole podniká. Podobně je tomu dodnes.

 

Zahrada v centru Budějovic

Nyní se pojďme podívat na adresu Riegrova 51, kde se dříve nacházela zahrada. Možná spíše sad. Prostor byl vykolíkovaný v roce 1827, kdy tu začala vznikat ulice a patřil rodině Schweighoferových.

K propojení příběhů obou rodin dochází v roce 1925, kdy zde Václav Požárek nachází pozemek pro svůj životní projekt – vlastní továrnu. Za cenu 60 000 Kč ho od rodiny kupuje. Do stavby se vrhl okamžitě a 1.9. 1926 bylo hotovo. Návrh Karla Chocholy počítal jak s výrobní, tak s obytnou částí.

 

Období prosperity střídá boj o přežití

V roce 1935 zaměstnávala továrna 40 zaměstnanců, její výrobky jsou známé v Čechách i v zahraničí – hlavně díky dobré kvalitě a přiměřené ceně. Rodina zažívá období prosperity, které ale trvá jen do roku 1942, kdy je výroba zastavena.
Požárkovi jsou popotahování úřady a oba synové (Václav i Zdeněk) jsou nakonec zatčeni a umístěni do koncentračních táborů.
Oba přežili. Na svobodu jsou propuštěni v roce 1945 a rodina se pouští do práce. Výroba se opět oživila, ale jen do převratu v roce 1948.
Továrnu si pro sebe vyhlédl n.p. Motor-Union a majitelům vnutil nájemní smlouvu. To ale nestačilo. Začali snahy o vyvlastnění a převedení továrny do vlastního majetku. Odůvodnění? “Nemovitosti je třeba pro splnění nutných úkolů uložených jednotným hospodářským plánem.” Přestože rodina dlouho bojovala, v roce 1954 byla továrna vyvlastněna a přešla do majetku Motor-Union.

 

Od továrny až k administrativní budově

Rok poté prodává Motor továrnu n.p. Otavan, který tu funguje do roku 2000. Nová adresa mu prospěla. Otavan rozšiřuje svou výrobu a jen v Budějovicích zaměstnává kolem 240 zaměstnanců. Devadesátá léta se už ale nesou ve znamení úpadku.
V roce 1990 se také o svá práva přihlásil Zdeněk Požárek a po několikaměsíční korespondenci se mu podařilo vyjednat odkoupení továrny Otavanem.
Továrna definitivně utichla v roce 1998 a v roce 2004 ji kupuje společnost Getaza International. Do rukou současných majitelek přechází v roce 2010 a z původní továrny se stává administrativní budova. O tom ale zase příště.

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Jak si přizpůsobit pracovní prostor pro podporu koncentrace, spolupráce a kreativity II.

Pracovna či kancelář jako součást jiné místnosti v domě Dnes jsme u druhého dílu naší čtyřdílné minisérie o pracovnách a zaměříme se na pracovnu jako součást jiné místnosti v domě, jako třeba součást obývacího pokoje, kdy musíme zcela jasně vymezit hranice. Mrkneme se také na další praktické rady pro pracovny jako je úklid či…

Týna Mokráčková 25.06.2021

Jak si přizpůsobit pracovní prostor pro podporu koncentrace, spolupráce a kreativity IV.

Pracovna a feng shui obrazy V posledním článku, který pro nás připravila děvčata z projektu Tvoříme srdcem, se budeme věnovat feng shui obrazům. Obrazy v pracovně v nás v žádném případě nesmí vzbuzovat žádné nepříjemné asociace, neměly by být příliš dominantní. Barevnost by měla být v souladu s naším nastavením. Protože například výrazná koncentrace barev,…

Týna Mokráčková 11.11.2021