Coworking v Riegrově 51

Týna Mokráčková
Týna Mokráčková
20.04.2021

Jednou z největších novinek loňského roku bylo otevření sdílené kanceláře (coworkingu) v přízemí Riegrovky. Pracovna R51 funguje už od září a pomalu ji objevují noví a noví členové.
Přestože od dob otevření prvního coworkingu v San Franciscu uplyne letos 16 let, mnoho lidí stále neví, jak si má sdílenou kancelář představit a k čemu by mohla být dobrá. A přesně proto jsme napsali tenhle článek.

 

Jak si coworking představit

Už anglický název prozradí, o co se jedná – “co” spolu, “working” pracování. Hlavní myšlenkou a benefitem sdílených kanceláří je tedy spolupráce. Možná bychom to jen trochu zobecnili na “získávání kontaktů”. Co to v praxi znamená? Navazují se tu nové spolupráce, členové se navzájem doporučují svým klientům, občas spolu začnou i podnikat nebo se pustí do společného projektu. O nová přátelství také není nouze.

A jak tedy taková sdílená kancelář vypadá? Pokaždé jinak 🙂 Společné mají ve většině případů to, že se jedná o plně zařízené kanceláře, kam si stačí donést jen vlastní počítač.
O chod se stará provozovatel a zákazníci tak můžou hodit všechny starosti za hlavu. Základem je zařízené pracovní místo, wifi, tiskárna, skener a alespoň jednoduchá kuchyňka. Větší coworkingy nabízí i jednoduché občerstvení.

Mnoho sdílených kanceláří také nabízí různé formy relaxu a rozptýlení – od místností k odpočinku, přes ping-pongové stoly až po krásné terasy, kde se pravidelně pořádají grilovačky. Jen v Praze najdete 38 coworkingů, stačí si vybrat.

 

Pracovna R51

 

K čemu je to dobré

Tu největší výhodu už jsme zmínili – nové kontakty, noví kamarádi, noví kolegové, nové příležitosti. Každopádně není jediná.

  • Ve sdílených kancelářích se opravdu maká – neruší tu děti, které se dožadují pozornosti, pes, který chce vyvenčit, ani hluční návštěvníci kavárny sedící u vedlejšího stolu.
  • I když zprvu coworkingy využívali hlavně programátoři a vývojáři, dnes už je v nich zastoupeno mnohem víc oborů. Sháníte grafika, markeťáka, copywritera, překladatele? Pravděpodobně tu alespoň jednoho najdete.
  • Co může být lepšího než přijít do uklizené zařízené kanceláře, kde jediná vaše starost je najít si pohodlné místo, kde se vám bude dobře pracovat?
  • Většina coworkingů je hodně benevolentní co se týče změn tarifů nebo výpovědí smluv. Třeba v Pracovně R51 můžete změny provádět klidně každý měsíc.

 

Pracovna R51

 

A teď trochu prakticky

Často se setkáte s tím, že první den máte na zkoušku zdarma. Ideální příležitost zjistit, jestli pro vás bude sdílená kancelář tím pravým. Při příchodu si většinou vyberete místo na sezení dle libosti. Možná se setkáte s tím, že část prostoru bude pro členy, kteří tu mají svá vyhrazená místa. Ale to vám vše prozradí provozovatel. Většina coworkingů má také pravidla ohledně telefonování – můžou na to být vyhrazená místa a některé coworkingy mají dokonce provizorní telefonní budky. Tak. Jakmile máte všechny informace, stačí se posadit a pustit se do práce.
Pracovalo se vám ve sdílené kanceláři dobře? Paráda! Teď už jen stačí vybrat si svůj tarif (počet hodin, které v coworkingu měsíčně strávíte) a podepsat smlouvu. V Pracovně R51 k ní dostanete i vlastní čip, pomocí kterého se dostanete do kanceláře.
Pokud vás časem přestane bavit pokaždé sedět u jiného stolu nebo zatoužíte po větším soukromí, mnoho coworkingů pro takové případy nabízí buď vyhrazený prostor s fixními místy nebo dokonce sdílené či klasické kanceláře. V Riegrově 51 jich je také několik k dispozici.

 

Telefonovací místnost v Pracovně R51

 

Networkingové, businessové i sportovní akce pro členy

V některých zemích jsou při obchodních jednáních velmi striktní a odměření. V České republice je ale typické, že se velká část z nich odehrává u dobrého jídla a pití. Právě to je hlavním důvodem, proč většina coworkingových center pořádá akce, které tyhle dvě věci spojují – ať už to jsou businessové snídaně, brunche nebo sportovní turnaje zakončené pivem v blízké hospůdce. Většinou bývají zdrojem mnoha nových kontaktů. Takže pokud jste se třeba zrovna přistěhovali a chcete se seznámit, víte, kam vyrazit.

Zalíbila se vám myšlenka sdílení a měli byste chuť si přijít Pracovnu R51 vyzkoušet? Ozvěte se Týně na email: pracovna@riegrova51.cz nebo jí cinkněte na 724 384 823. Otevřeno je každý všední den od 7.00 do 18.00.

 

 

 

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Jak si přizpůsobit pracovní prostor pro podporu koncentrace, spolupráce a kreativity II.

Pracovna či kancelář jako součást jiné místnosti v domě Dnes jsme u druhého dílu naší čtyřdílné minisérie o pracovnách a zaměříme se na pracovnu jako součást jiné místnosti v domě, jako třeba součást obývacího pokoje, kdy musíme zcela jasně vymezit hranice. Mrkneme se také na další praktické rady pro pracovny jako je úklid či…

Týna Mokráčková 25.06.2021

Historie Riegrovy 51

Možná vás při pohledu na budovu Riegrovy 51 nenapadne, jak bohatou historii má a kolik příběhů se v ní odehrálo. Pojďme se vrátit o nějaký ten rok zpátky a prozkoumat ji trochu podrobněji.   Odkud přišla rodina Požárků Píše se rok 1870. Václavovi Požárkovi je pouhých 23 let a ve…

Týna Mokráčková 20.04.2021